L’Oreal Colour Trophy Grand Finalists Announced

You are here

It’s been a busy few months for those salons entered into the L’Oreal Colour Trophy. And now with all the regional competitions finished with we can finally reveal this year’s Grand Finalists....

L'Oreal Colour Trophy

Midlands Grand Finalists
  • Black Sheep Hair, Sutton Coldfield
  • Michelle Lawley, Wolverhampton
  • Nashwhite, Warwick
  • Royston Blythe, Wolverhampton
Eastern Grand Finalists
  • Browns Hairdressing Stony Stratford, Stratford
  • Kennadys, Ingatestone
  • Pearson Clark Hairdressing, Frinton on Sea
  • Vae Hair, Norfolk
North East Grand Finalists
  • Conrad Blandford, Sheffield
  • Cutting Room Creative, Leeds
  • House of S, Rotherham
  • Vanilla by Sara Barlow, Sheffield – Sheffield
North West Grand Finalists
  • Harrison Hair Studio, Liverpool
  • Reuben Wood Creatives
  • Royston Blythe, Shrewsbury
  • Trevor Sorbie, Manchester
South West Grand Finalists
  • AKA Professional Hairdressing, Bristol
  • Blushes Hairdressing, Cheltenham
  • Blushes Hairdressing, Cirencester
  • Blushes Hairdressing, Gloucester
Southern Grand Finalists
  • Headmasters Jubilee Street, Brighton
  • KJM Salons, Fleet
  • Saks Hair & Beauty Kings Hill, West Malling
  • Simon Webster Hair, Brighton
London Grand Finalists
  • Sinead Kelly
  • Trevor Sorbie, Covent Garden
  • The Chapel
  • Rush Central
Scotland Grand Finalists
  • Bryony Quate Hairdressing, Edinburgh
  • Chaplins, Falkirk
  • McKenzie Hairdressing, Glasgow
  • Romuald Sa, Elderslie
Northern Ireland Grand Finalists
  • KH Hair & Beauty, Strabane
  • Peter Mark, Lisburn
  • Peter Mark Arthur Street, Belfast
  • Peter Mark Training Academy, Belfast

 

Men's Image Award

  • Andrew Mulvenna Hair, Belfast
  • Peter Mark Ballymena, Ballymena
  • Concept Hair and Beauty, Fife
  • Linton & Mac, Aberdeen
  • Conrad Blandford, Sheffield
  • UNIQUE Walkergate, Beverley
  • Embassy Hair, Staffordshire
  • The Boutique Atelier, Ellesmere Port
  • Reds Hair Company, Ross-on-Wye
  • Umberto Giannini, Birmingham
  • Image Barber, Bedfordshire
  • Raymond Bottone, Brentwood
  • Blushes Hairdressing, Cirencester
  • Laura Leigh Hair and Beauty, Cheltenham
  • Electric Hairdressing, Brighton
  • Toni&Guy Guildford, Surrey
  • Urban Retreat, London
  • Headmasters Portland Street, London

 

L'Oreal Colour Trophy Star Award

  • Bubbles Boutique - Hair & Beauty, Kirkcaldy
  • Hays Salon, Hull
  • KH Hair & Beauty, Strabane
  • Reds Hair Company, Ross-on-Wye
  • Sally Montague Hair Group Duffield, Duffield
  • The Gallery Haircutters, Norwich
  • The White Room, Guernsey
  • Toni&Guy Bournemouth
  • Brooks+Brooks, London

 

Mizani Afro Look Award

  • Afrotherapy Salon, Edmonton
  • Headmasters, Notting Hill
  • House of Hair Brighton, Brighton
  • Lathaniel's Couture Brixton, London
  • Peter Mark Forest Slide, Belfast
  • Rick Roberts, Beverly
  • Toni & Guy Islington, London
  • Toni & Guy Stratford City, London

 

The Grand Final will take place on Monday 13th June at the Intercontinental Hotel @ The O2, London.

Congratulations and good luck to all the finalists!!

Related Articles