The Scottish Hair & Beauty Awards 2016 Finalists Announced

You are here

Salons and businesses across Scotland have been selected by members of the public to compete for an award at this year’s Scottish Hair and Beauty Awards (SHABA’s). Held annually by Salon NV & Barber NV, these awards aim to recognise and reward talent and immense skills shown by these dedicated experts throughout the industry.

Now in its sixth year, it’s proving to be the most hotly anticipated contest yet! Entrants range from salons, spas and barbers to hairdressers, make-up artists, cosmetic dentists and online retailers - from Inverness to Dumfries.

This year’s award’s host will be George Lamb.

And the finalists are...
Best Beauty Therapist - Sponsored by High Definition

Ria Henderson - Soprano Ice, Edinburgh
Jo Rattigan - Frenchy's, Bruntsfield
Seonad Hodge - Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Stephanie Sneddon - Diva's Salon, Glasgow
Claire Keegan - Studio 45, Gilmerton
Ashleigh Sayers - Silk Waxing Studio, East Kilbride
Kerry McKay - Purity, Fochabers
Emma Tierny - The Secret Beauty Garden, Edinburgh

Best Blow-Dry - Sponsored by Ganesha Group Brazilian Blow

Nadine Torrie - Dream Hair, Abroath
Toni Findlay - Hermanas Hair & Beauty, Glasgow
Paula Shaw - The Hair Boutique, Renfrew
Marley Gibson - Bryony Quate Hairdressing, Edinburgh
Jack Kennedy - Urban Hair & Beauty, Auchinleck
James Cummings - The Hairdressers, Motherwell

Best Barber Shop - Sponsored by Hair & Beauty World

Stag Barber Co, Edinburgh
Rebel Rebel, Glasgow
Orbit Smoke Barbers, Edinburgh
The Barbers Under the Bridge, Glasgow
Miss Barberettes Barbershop, Dundee
Slicks Barbers, Glasgow

Best Hair Extensionist - Sponsored by Beauty Works

Marnie Gallacher - Lots of locks by Marnie, Barrhead
Jennifer Fraser - JF Hair extensions @ Dollhouse, Inverness
Chloe Lawson - Hermanas Hair & Beauty, Glasgow
Bryony Quate- Bryony Quate Hairdressing, Edinburgh
Venice Sharkey - Mission Hair Salon, Helensburgh
Donna Green - Bonnito Cabello, Bearsden
Karen Dickson - Karen & Annette Hair, Glasgow

Best Apprentice Barber - Sponsored by The Training Company & Orbit Smoke

Graeme Milne - Rebel Rebel, Glasgow
Shannon McClue - Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Alan Pochen - Barber Lounge, Dundee
Nickki Cartwright - Chris Cooks, Inverness
Alan Clark - Slicks Barbers, Glasgow

Best Aesthetic/Cosmetic Practitioner - Sponsored by Epibrow

Frances Turner Trail - Frances Turner Traill, Hamilton
Kasia Ojrzynska - Esteem Beauty, Glasgow
Fiona Sutherland - Fiona Sutherland Cosmetics, Stirling
Leanne Stewart - Peppermint Group, Glasgow
Lucia Pawlak - Soprano Ice, Edinburgh
Jen Russell - Skinfiniti Concept/Day Spa, Clarkston

Best Wet Shave - Sponsored by Fit for Vikings

The Italian Job - Galashiels
Primo Gentleman's Barber - Glasgow
Curley's Urban Barbers - Shawlands
Him Grooming - Edinburgh
The Gentleman's Groom Room - Dundee

Best Hair Colourist - Sponsored by Mood

Nicola Dow - Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Sarah White - Hair by Sarah White, Kilmarnock
Monica Conroy - The Hair Boutique, Renfrew
Laura Curran - Caldow, Edinburgh
Kelly Brodie - Cutting Edge, Mauchline
Emma Wallace - Emma Wallace, Edinburgh

Best Nail Artist

Jennifer Valentine – Jennifer Valentine Nails, Dundee
Savannah McKay – Savannah at Mirror Image, Kilmarnock
Amanda Agnew – Nail Envy, East Kilbride
Karen Brown – Sanctuary in the City, Stirling
Susan Ramsey – Susan’s Profile, Irvine
Stacey Anderson – Nail Diamond, Perth

Best Make-Up Artist

Katie Hellier – Katie Hellier Make-Up, Glasgow
Brienne Burgess – Death by Lipstick, Glasgow
Tegan Whigham – Womankind, Edinburgh
Leghanna McGeachie – Ikandi, Irvine
Cat Robertson – Cat Robertson Makeup Artistry, Glasgow
Anna Millington – Anna Millington Makeup, Borders

Best Male Barber

Luigi Caterino – The Italian Job, Galashiels
Simon Harvey – Rebel Rebel, Glasgow
Murray McRae – Stag Barber Co, Edinburgh
Sean Carberry - Barbers Under the Bridge, Glasgow
Ryan Jones  – Gentlemen’s Lounge, Dundee

Best Male Stylist

Ian Bruce-Low – Bruce-Low Hair, Oban
Gordon Cruickshank – Hair & Body Mechanic, Elgin
Craig Simpson – Copperfields, Perth
Liam Hanson – Mirror Mirror, Dundee
Gary Thomson – GT Hair, Glasgow
Gary McGill – McGill’s Hairdresser, Edinburgh

Best Massage Therapist

Bryony MacMillan – Bonnie Quines, Broxburn
Deborah King – Angel Loving Care, Broxburn
Sithban MacNeill – Athena Therapies, Giffnock
Sharon MacNair – Massage and Glow, Braehead
Sylwia Bajor – Relax, Glasgow

Best Salon Design

Cupping Suite, Kinning Park
McGills, Edinburgh
Trigg, Edinburgh
Womankind, Stockbridge, Edinburgh
Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Anderson’s Hair, Glasgow

Best Spa/Day Spa

Relax for the Body and Soul, Glasgow
Emirates, Glasgow
Athena Therapies, Glasgow
Skinfiniti, Busby
Sleeping Beauty, Edinburgh
Amore, Oban

Best Sports Massage

Noorie Khot - The Cupping Suite, Glasgow
Kerry – Purity, Fochaber
All Staff – Images, Bathgate
Deborah King – Angel Loving Care, Broxburn

Best Wedding Hairstylist

Ashley Nimmo – Allure, Kilmarnock
Lori Crawley – Urban Hair, Auchinleck
Hannah Given – The Hair Boutique, Renfrew
Sam Lorimer – Rebel Headz, New Cumnock
Kathryn Savage – No75 Hair Design, Fairlie
Nicola Delamare – Nicola Delamare, Fairlie

Best Training School

Academy of Make-Up, Glasgow
The Training Company, Glasgow
Zen Touch Therapy Academy, Broxburn
Perfection Hair& Beauty, Dundee
I Lounge, Glasgow
Frances Turner Traill, Glasgow

Best Tanning Technician

Emily Wood – 3sixty, Montrose
Louise Ballantine – Louse Ballantine Make-up Artist
Kate Baxter – Kate Baxter, Inverness
Cloda – Skinfiniti, Clarkston
Stephanie Murdoch – Lookingood, Galston
Coral Griffin – Bonnito Nails & Beauty, Bearsden

Best Female Barber

Gemma Willock-Smith – Rebel Rebel, Glasgow
Carah Glassey - Miss Barberettes Barber Shop, Dundee
Nicola Dow – Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Angie Todd – The Barber Lounge, Dundee
Eva Maclaulan – Chris Crooks, Inverness
Lynn McCardle – Barbers Under the Bridge, Glasgow

Best Female Stylist

Katie McEwan – No75 Hair Design, Fairlie
Marie Ramminger – Dream Hair, Arbroath
Chloe Galloway – Live, Laugh, Love, Hair and Beauty, Portobello
Ashley Thompson – Hermanas Hair & Beauty, Glasgow
Sarah Cameron – The Dolls House, Inverness
Michelle Dollan – Paul Allen Hair and Beauty, Glasgow
Carly Meldrum – Roots Salon, Inverness

Best Beauty Salon

Diva’s Salon, Tollcross
Frenchy’s - Edinburgh
The Secret Garden Beauty, Edinburgh
Soprano Ice, Edinburgh
Images, Bathgate
The Beauty Spot, Bathgate
Lady Muck Beauty Salon, Bilston
Perfection Wax Boutique, Wishaw

Best Brow Artist

Jessica Jones – 6ty Shades of Beauty, Dumfries
Misty – Misty’s Brow Specialist, Galashiels
Rabbia Khaliq – Elegance Hair and Beauty, Dundee
Jacquie Gove – Ruby Tuesdays, Aberdeen
Lisa Keenan – Perfection Wax Boutique, Wishaw

Best Apprentice Stylist

Ellie Lorimer – Rebel Hedz, New Auchinleck
Aimee Walker – Rebel Rebel, Glasgow
Charis Skea – Dream Hair, Arbroath
Toni Findlay – Hermanas Hair & Beauty, Glasgow
Shannon McClue – Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Cameron Knox – Paul Allen, Glasgow
Alex B – Byrony Quate Hairdressing, Edinburgh
Charlotte Younger – KAM, Lossiemouth

Best Cosmetic Dentist

Peppermint Group, Glasgow
Glasgow Smile Clinic, Glasgow
Bite Dentistry, Edinburgh
Dental Inspiration, Aberdeen

Best Hair Salon

Dream Hair, Arbroath
Urban Hair & Beauty, Auchinleck
Medusa Hair, Edinburgh
Emma Wallace Hair Studio, Edinburgh
Beautique Hair & Beauty Salon, Aviemore
Amore Hairdressing, Oban
The Hairdressers, Motherwell
Caldow Salon, Edinburgh

Best Lash Artist

Sarah Jane Manderson – I Lounge Academy, Glasgow
Melissa Sanderson – Sleeping Beauty, Inverness
Kate Baxter – The Dolls House, Inverness
Heather Campbell, Bee Bonnie, Kyles of Lochalsh
Nicola Healy, Be Beautiful, Kilmarnock
Andrea McQuade, Millenium Beauty, Kilmarnock

Related Articles