The Finalists for the British Hairdressing Awards 2020 are Revealed

You are here

The first-round judging of HJ’s British Hairdressing Awards, sponsored by Schwarzkopf Professional 2020 took place on Monday 5th October.

The judges attended in controlled time slots which allowed them to deliberate independently, wearing the relevant PPE, and within a huge space at ExCeL London. So, after much consideration, we are delighted to announce the finalists of HJ’s British Hairdressing Awards, sponsored by Schwarzkopf Professional 2020.

REGIONAL
Eastern
  • Paul Falltrick, GFC Hairdressing
  • Lisa Graham & Joseph I'Anson, Mark Leeson
  • Antonio Palladino, Antonio Giovanni Hairdressing
  • Callum Standen-May, STANDENMAY
  • Angelo Vallillo, DNA Art Space
  • Kai Wan, Pkai Hair
International
  • Nathan Armagnacq & Jacky Chan, Oscar Oscar Chadstone, Australia
  • Antoinette Beenders, Aveda, USA
  • Alexis Ferrer, Anna Ferrer, Spain                                
  • Shogo Ldeguchi, Fabric, Japan
  • Judith McEwen, TONI&GUY Perth Central, Australia
  • Alain Pereque, AP Education, Canada
  • Silas Tsang, Blushes, Canada
London
  • Jordanna Cobella, Cobella
  • Daniele De Angelis, TONI&GUY Shoreditch
  • Errol Douglas, Errol Douglas London
  • Danilo Giangreco, Danilo Hair Boutique
  • Anthony Grant, Linnaean Hair Salon
  • Andy Heasman, RUSH Hair Victoria
Midlands
  • Royston Blythe, Royston Blythe
  • Tracey Devine-Smith, French & Ivi
  • Stephanie Gamble & Ashley Gamble, Ashley Gamble Salon
  • Michelle Griffin, Griffins
  • Shaun Hall, Mark Leeson
  • Nick Malenko, Royston Blythe
North Eastern
  • Ross Charles, Ross Charles
  • Sophie Gibson, Hooker + Young
  • Rick Roberts, Rick Roberts
  • Michelle Rooney, Hooker + Young
  • Emma Simmons, Salon 54
  • Jonathan Turner, Hooker + Young
Northern Ireland
  • Julie Cherry, Shane Bennett Salon
  • Zara Colhoun, Stafford Hair
  • Julian Dalrymple, Sittingroom @ The Hub
  • Keith Kane, Keith Kane Hair International
  • Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing
  • Nicola Murray, Nicola Murray Hair
North Western
  • John Claxton, Claxton Hair Co.
  • Stephanie Darbyshire, TONI&GUY Deansgate
  • Laura Kulik & Ria Kulik, The Hairbank
  • Marcello Moccia & Karen Perry, Room 97 Creative
  • Gary Taylor, Edward & Co
  • Melenie Tudor , En Route
Scottish
  • Dylan Brittain, Rainbow Room International
  • David Corbett, David Corbett Hairdressing
  • Jason Hall, Jason Hall Hairdressing
  • Gary Hunter & Leslie Hunter, Frances Hunter Hairdressing
  • Kay McIntyre, McIntyres
  • Caroline Sanderson, Ego Hair Design
Southern
  • Seung-Ki Baek, RUSH Hair Epsom
  • David Baker & Ben Hendry, The Vault Hair & Spa
  • Thomas Hills, TH1 Hair
  • Altin Ismaili, Marc Antoni, Reading
  • Leonardo Rizzo, Sanrizz Guildford
  • Krysia West, Perfectly Posh Hair
Wales & South West
  • Craig Chapman, Craig Chapman Salon
  • Ijan Davies Emrus, Ocean Hairdressing
  • Josh Goldsworthy, Goldsworthys
  • Martene Mallett & Alison Adams, MODE
  • Ken Picton, Ken Picton Salon
  • Karoliina Saunders, Karoliina Saunders Hair Design

 

SPECIALIST
Afro
  • Lathaniel Chambers, Lathaniel Couture Hair and Beauty
  • Anthony Grant, Linnaean Hair Salon
  • Aycan Kemal, New York Hair Design
  • Rick Roberts, Rick Roberts
  • Caroline Sanderson, Ego Hair Design
  • Anne Veck, Anne Veck
  • Darren Webster, Electric Space
Artistic Team
  • MODE Artistic Team
  • RUSH Artistic Team
  • TONI&GUY Artistic Team
  • Essensuals Artistic Team
  • DNA Art Space Artistic Team
  • Hooker + Young Artistic Team
Avant Garde
  • Seung-Ki Baek, RUSH Hair Epsom
  • Emmanuel Esteban, Salon Sloane
  • Brooke Evans, Be Ironbridge
  • Sylvestre Finold, Metropolis Hairdressing
  • William Gray & Bianca Gray, Grays International
  • Robert Masciave, Metropolis Hairdressing
  • Anne Veck, Anne Veck
Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year
  • Clayde Baumann, D&J Ambrose
  • Paul Dennison, Ken Picton Salon
  • James Earnshaw, Hazel & Haydn
  • Suzanne McGill & Dylan Brittain, Rainbow Room International
  • Jo O'Neill, TONI&GUY Sloane Square
  • Chris Williams, RUSH Hair Chichester
  • Gary Hooker & Michael Young, Hooker + Young
Men’s
  • Craig Chapman, Craig Chapman Salon
  • Charlie Cullen, Joe & Co
  • Tracey Devine-Smith, French & Ivi
  • Andrea Giles & Terri Kay, Mark Leeson
  • Jason Hall, Jason Hall Hairdressing
  • Christian Wiles, Christian Wiles Hairdressing
Newcomer
  • Alessandro Barca, TONI&GUY Canary Wharf
  • Molly Drummond, Hooker + Young
  • Kate Drury, MODE
  • Sam Elliot, TONI&GUY, Covent Garden
  • Tori Ellis, KAM Hair and Body Spa
  • Lauren Killick, TH1 Hair
Trend Image
  • Sarah Black                                         
  • Martin Crean, MODE
  • Ashley Gamble, Ashley Gamble Salon
  • Steven Goldsworthy, Goldsworthys
  • Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing
  • Darrel Starkey-Gettings, Taylors Hair Studio

HJ’s British Hairdressing Awards, sponsored by Schwarzkopf Professional will take place on Monday 30th November 2020. For further details please visit www.hji.co.uk/british-hairdressing-awards-sponsored-by-schwarzkopf-profe...

Related Articles